فایبرگلاس چیست ؟

فایبرگلاس چیست

 

فایبرگلاس یک پوشش است که از مواد  تولید شده از نفت به همراه پشم شیشه ساخته می شود. امروزه اکثر تولیدی ها در سراسر دنیا مخزن ها و آب محفضه های اسید  خود را با استفاده از فایبرگلاس می پوشانند  وجلوی پوسیدگی و ازبین رفتن این مخازن را می گیرند.

از ویژگی های مهمتر فایبرگلاس سبک بودن محکم بودن آن است که باعث تولید انواع سازه ها از جنس فایبرگلاس شده است . سپر همه ی خودروها، انواع کانکس ها، سیلوهای حاوی سیمان، مخزن های نگهداری مایعات مختلف مثل اسید ها ایزوله استخر ها و قایق ها و حتی اتاقک های نصب شده بر روی انواع وانت و …

فایبرگلاس به واقع  کامپوزیتی از الیاف پشم شیشه با مواد پلیمری است که از پشم شیشه به عنوان مادهٔ ای که باعث تقویت مواد و از مواد پلیمری به عنوان مواد زیرساخت استفاده می گردد. چگالی این مواد 1850-2000 Kgr بر متر مکعب است. با توجه به قالب تولید شده به هر شکل دلخواهی این ماده تولید شده را می توان شکل داد. در این کامپوزیت رزین سهم بیشتری را در مقایسه با مواد دیگر بازی می کند.

که در ضمن دارای  دونقش می باشد؛ اول به عنوان نگهدارنده یا تثبیت کننده محل الیاف تقویتی ودوم اینکه در صورت اعمال نیرو به قطعه باعث تغییر شکل و توزیع  تنش در کل سطح می گردد.

نظر بدهید